Moruše Bílá

 
 

Moruše bílá je strom dosahující výšky až dvaceti metrů. Původem pochází z Číny a objevil se v Evropě již před několika staletími. Původně sloužil jako potrava pro bource morušového.

Dostupnost Skladem
119 Kč    
Kategorie zdraví
 

Moruše Bílá

Moruše byly oblíbené již od raného středověku – Karel Veliký, císař Svaté říše římské, nařídil, aby byly moruše pěstovány jako užitečné rostliny na císařské farmě.

Na našem území rostou již dlouho a někde se pěstují již po staletí. Oteplování klimatu značně usnadňuje jejich šíření v Evropě.

Plody moruše se tvarem podobají ostružině. Jsou velmi sladké, ale také citlivé na přepravu, takže je málo pravděpodobné, že koupíte u nás čerstvé moruše. Ty se nejdříve suší na slunci a poté takto zpracované vyvážejí. Sušením se tak zvyšuje obsah cukru i sladká chuť moruší. Ovšem nejsou “jen” chutnou a sladkou pochutinou, ale můžeme je pro jejich výživnou hodnotu zařadit mezi superpotraviny.

Mají vysoký obsah vitamínu C, dále obsahují vitamin K a řadu minerálů – železo, vápník, fosfor, nebo draslík, hořčík a také velké množství vláknin a bílkovin. Můžeme je jíst jako ideální chutnou a zdravou svačinu, vzhledem k vysokému obsahu (přibližně 50 %) přírodních cukrů, zejména glukózy a fruktózy. Na ovoce také mají relativně vysokou hladinu bílkovin (přibližně 10 % pokud jsou sušené) a žádný tuk. Stravitelná vláknina představuje asi 10 %.

V čínské tradiční medicíně jsou bílé moruše známé po staletí a používají se k léčbě únavy a slabosti a také se v této medicíně uvádí, že prospívají ledvinám, léčí slabost a únavu, upravují chudokrevnost, pomáhají chránit před rakovinou, brání předčasnému šedivění vlasů, zlepšují spánek či zklidňují mysl.

Moruše jsou také významným zdrojem resveratrolu. Resveratrol je přírodní antioxidant a derivát stilbenu, vyskytující se v těle některých rostlin. Přisuzují se mu léčivé účinky na řadu onemocnění. Řada odborníků přisuzuje resveratrolu antioxidační a antibakteriální účinky. Resveratrol můžeme často najít jako součást volně prodejných doplňků stravy. Moruše dále obsahují moranolin, jež zpomaluje vstřebávání sacharidů a napomáhá tak udržovat zdravou hladinu glukózy.

Obsah balení - 100g

Složení - 100% sušené plody Moruše Bílé, BIO kvalita

Dávkování - malá hrst (15g) 2x denně jako svačinka nebo součást ovocných salátů, kaší, směsí vloček nebo sušeného ovoce.

Skladování - uchovávejte v chladu, suchu a temnu.

Produkt není určen dětem do 3 let. Nepřekračujte doporučenou denní dávku.

Výživové hodnoty ve 100g

Energie                1359 kJ

Sacharidy              75,5 g

Bílkoviny                10,0 g

Tuky                         2,0 g

Vláknina                 12,5 g

Vitamín C              360 mg

Vápník                   250 mg

Železo                   13,7 mg

 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.